Chociaż cyfrowe aparaty kompaktowe już od dawna cieszą się nie tylko możliwością fotografowania, ale również nagrywania filmów to trzeba zauważyć, że w przypadku lustrzanek nie było łatwo taką funkcję wprowadzić i tak naprawdę pojawiła się ona stosunkowo niedawno. Wszystko przez główny sensor, który do tej pory nie posiadał możliwości podglądu obrazu na żywo.
Po raz pierwszy filmowanie lustrzanką było możliwe za sprawą Nikona D90 jednak przyznajmy, że wtedy funkcja ta nie przypadła zbytnio do gustu ich właścicieli. Duży wpływ miało na to spore ograniczenie funkcji i nie zawsze odpowiednia jakość nagrywanego filmu. Ze sprzętu tego rodzaju nie korzystali więc amatorzy robienia fotografii a raczej miłośnicy kręcenia autorskich filmików.
Z czasem jednak na rynku pojawiły się kolejne modele aparatów fotograficznych a każdy kolejny bogatszy był o dodatkowe, ulepszone funkcje. Przyszedł wreszcie czas na Nikona D7000, który na rynku zrobił niesłychaną furorę. Wszystko za sprawą opcji, zgodnie z którą nagrywający ma manualną kontrolę nad parametrami ekspozycji obrazu. To wiele ułatwia w samym procesie nagrywania oraz sprawia, że jakość filmu jest dużo lepsza. Oczywiście możemy nagrywać też w opcji automatycznej aparatu jednak funkcja manualna jest dedykowana bardziej wymagającym miłośnikom kręcenia filmów.
Jakie funkcje daje nam Nikon D7000 w kwestii nagrywania filmów? To przede wszystkim możliwość korekty ekspozycji, ustawienia dotyczące czasu ekspozycji, wartości przesłony czy czułości przetwornika. Warto też podkreślić, że sama kamera posiada automatyczną funkcję adaptacji ekspozycji obrazu do zmieniających się warunków. Oznacza to nic innego, niż dostosowanie się parametrów kamery do oświetlenia – wtedy na nagranym filmie nie widać dużego kontrastu pomiędzy filmowaniem w pełnej jasności czy półmroku, wszystko jest naturalne – funkcję tą możemy oczywiście modyfikować manualnie.
Ciekawostką jest również fakt, iż to właśnie w tym modelu aparatu zastosowano po raz pierwszy opcję ciągłego autofokusu. Tutaj możemy ustawić priorytet dla nagrywanego obrazu (możemy go też w każdej chwili zmieniać w ustawieniach).
źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nikon_D7000_Digital_SLR_Camera_02.jpg